Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Flaga państwowa

Siekierczyn "Pod biało – czerwoną"

Jak zapewne Państwo zauważyli, w pobliżu siekierczyńskiego stadionu, zainstalowany został nowy maszt flagowy. Było to możliwe dzięki udziałowi Gminy Siekierczyn w projekcie „Pod biało – czerwoną”. Gmina Siekierczyn znalazła się wśród samorządów, które zostały zakwalifikowane do złożenia wniosku o udzielenie dotacji celowej na zakup i montaż masztu z biało-czerwoną flagą. Na wspólny sukces wpływ mieli nasi mieszkańcy, dzięki którym osiągnięto 214% wymaganych głosów poparcia, co uplasowało nas na pierwszym miejscu w powiecie lubańskim! W projekcie „Pod biało-czerwoną” wzięło udział ponad 400 000 osób z całej Polski. Projekt „Pod biało – czerwoną” ma na celu nie tylko uhonorowanie poległych za wolność i niepodległość naszej ojczyzny, ale także zachęcić do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakiem.

Przy tej okazji warto też przypomnieć nieco historii. Wybór barw flagi jest odwzorowaniem kolorów chorągwi polskiej; białego orła na czerwonym tle, oficjalnego symbolu państwa już od średniowiecza. Znak w godle, czyli orzeł, jest ważniejszą jego częścią niż tło, dlatego kolor biały jest na górze, a czerwony na dole (stąd poprawnie mówi się, że flaga jest biało-czerwona). Jeśli barwy zawieszone są w układzie pionowym, to biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu. Natomiast w rozetkach, czyli kokardach narodowych (często błędnie nazywanych kotylionami), biały powinien być wewnątrz, a czerwony na zewnątrz. Długości boków w fladze powinny przedstawiać proporcje 5:8. Stosunek ten ustaliła „Ustawa z dnia 1 sierpnia 1919 r. o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej” i obowiązuje do dziś.  Jeśli tak nie jest, to biały i czerwony stanowią barwy narodowe, ale nie flagę. Co więcej, dla miana flagi, prostokąt musi być umieszczony na maszcie.

Dziś każdy ma prawo używać barw RP, w szczególności w celu podkreślenia znaczenia uroczystości, świąt lub innych wydarzeń, pod warunkiem zachowania czci i szacunku. Te dwa pasy są dla naszego narodu symbolem jednoczącym nas wszystkich. Pod barwami narodowymi walczyli żołnierze i powstańcy, je sławili artyści i poeci. Biały i czerwony są naszym wspólnym dziedzictwem, o które dbamy od najmłodszych lat.